PFAF.037 Harry Harrison - Etikos specialistas

Ethical Engineer (1964) yra mano antroji sąmoninga pažintis su Hario kūryba. Ir nežinau, ar kalbėjau apie tai aprašydama pirmąją dalį, tačiau noriu pabrėžti, jog ši istorija tikrai turi išliekamąją vertę. T.y. kuo ji skiriasi nuo kokio Moorcock’o? Ogi tuo, kad pirmasis yra primityvus, ir skaitomas gali būti tik kaip fosilija, o Harisono (bent jau ši serija) tikrai yra jau pažangesnės literatūros pavyzdys.
Taip, sutinku, be abejonės, pagrindinis veikėjas yra gerokai išpūstas, ir gal situacijos kiek kvailokos, bet problemos, kurias jis nagrinėja – amžinos. Kad būtų paprasčiau, papasakosiu turinį, o tada, kuo gi man taip ši knyga patiko.
Jasonas, buvęs lošėjas, dar iš pirmos dalies pasilikęs planetoje žudikėje netikėtai yra pagrobiamas tokio Maiko – teisinguolis ekstremistas. Kitaip jo pavadinti negaliu. Jis pagrobia Jasoną tam, kad nugabentų jį į Kasiliją (kur anas sukčiaudamas laimėjo belenkiek milijardų pinigų) teismui. Suprantama, Jasonui gresia mirties bausmė. Ir suprantama, Jasonas visai nenori mirtį, dėl ko sugadina erdvėlaivio navigaciją ir hyper variklį. Taip jiems tenka nusileisti arčiausiai esančioje žmonėms tinkamoje planetoje. Jiems itin nepasiseka, kadangi erdvėlaivis nukrenta lyg į jūrą, kurioje ir paskęsta, o mūsų du nelaimės draugai papuola į akmens amžiaus vergvaldžio nelaisvę. Ir per dienų dienas jiems tenka eiti per dykumą ir rinkti šlykščias šaknis, kad turėtų ką valgyti.
Kaip ne taip seniai buvo madinga sakyti, kitaip nei Maikas, Jasonas turi aukštą socialinį koeficientą – kai žmogus greitai perprantą sistemą ir sugeba ja pasinaudoti. Jasonas suprato, jog šioje planetoje viskas paprasta – tu arba vergas, arba vergvaldys. Nenori būti vergu, užmušk vergvaldį ir užimk jo vietą. Tai yra norma.
Kuo gi nusikalto Maikas? Man atrodo, šis personažas niekam nepatiko. Sakyčiau, jis pavaizduotas kiek hiperbolizuotai, bet rezultatas gavosi pakankamai skaudus. Maikas priklauso kažkokiai teisingumo partijai, kuriai teisybė yra aukščiau visko. Anot Maiko, Jasonas yra tikra pragaro išpera, o ne žmogus, ir jis visaip kaip kiša jam pagalius į ratus. Jis nepateisina vergvaldžių žudymo, nors ir vergovės nepripažįsta.. jis yra vienas iš tų idealistų teoretikų, kurių idėjos realiame gyvenime sudūžta arba tiesiog neveikia.
Raktinės šios knygos sąvokos yra etika ir etosas. Pagal reikšmę kaip ir panašios sąvokos, bet iš esmės tai skirtingi dalykai. Etika yra labiau bendras teorinis pagrindas, mokslas, užsiimantis moralinių normų nagrinėjimu, o štai etosas yra atskiros grupės „etika“. Ši knyga man atvėrė akis, tad pabandysiu paaiškinti ir jums.
Konkrečiai šioje knygoje buvo kalbama apie tos laukinių žmonių gyvenimo etosą, kur gali iškilti tik žudydamas. Jei gali atimt, atimk, jei reikia užmušti, užmušk. Ir niekas tavęs nepasmerks, nes kiekvienas tavo vietoje pasielgtų taip pat. Tai yra norma. Ir štai tarkim, mes šiems žmonėms bandysim piršti savo teorinę etiką, kad žudymas yra negerai. Koks bus rezultatas? Jus turbūt užmuš, kad nenusišnekėtumėte taip garsiai. Ir štai čia taip lengvai paaiškėjo viso pasaulio problemos. Amerikos „taikos“ kišimas šalims, kur yra savos taisyklės ir normos. Negali pasakyti žiauriam asmeniniu, kuris visą gyvenimą matė, kaip yra prievartaujamos moterys, ir pats tai darė, jog tai yra negerai, nedaryk taip, nes jam tai bus tiesiog nesuvokiama. Bet gali tai skiepyti po truputį to žmogaus atžaloms. Moralės normos taip greitai nesikeičia. Ir civilizacijos per naktį žmonėms į smegenis neįdiegsi. Tai ir yra problema. Tai, kas normalu kitur, nebūtinai normalu pas mus ir atvirkščiai.
Maža to, šioje knygoje Haris dar ir pašiepė tų „teisinguolių“ veidmainiškumą. Jie teisingi tik tol, kol tas teisingumas neliečia jų pačių. Maikas ale labai teisingas, bet tokio išdaviko dar paieškot reikėtų. Šis žmogus neturi jokių skrupulų dangstydamasis teisingumu. Blaiviai mąstantis žmogus niekada nepalaikys teisinguolio Maiko, ir tikrai supras Jasono veiksmus. O taip pat nelaikys jų nusikaltimais. Nes pagal Maiko logiką, jei nėra jokio pateisinimo žudymui, tokiu atveju visi kare dalyvaujantys asmenys yra nusidėjėliai, vykdantys mirties bausmę taip pat, bet kažkodėl visais būdais stengiasi svetimomis rankomis nugalabyti Jasoną, net pasitelkdamas tokias baisias priemones kaip ir galimas pašalines aukas. Sakyčiau, tikslas pateisina priemones.. bet šiuo atveju ar nesigavo taip, jog priemonės yra kur kas žiauresnės už tikslo padarytus nusikaltimus?
Žodžiu.. daug ten peno pamąstymui.. ir jei jus negąsdina viską išmanantis Jasonas, drąsiai galite vartyti šią knygą :D
Tiesa, ten dar buvo keturi trumpi apsakymai:
Atstumtasis
Apie gydytoją, kuris dėl tam tikrų dalykų nebegalėjo verstis medicina, tačiau gyvenimas taip susiklosto, jog niekur nesidėsi.. žodžiu, istorija man šiaip patiko :D
Karas su robotais (War with the robots, 1962)
Ši istorija man pasirodė bukoka, nors mintis gal ir nebloga. Tolimi tolimi laikai, kai vyko karas tarp žmonių. O jie kariavo pasitelkę robotus. Anie tobulino vieni kitus ir ištobulino iki tokio lygio, kad žmonėms jau nafik nereikalingas tas karas, bet jie jau nieko nebegali padaryti, patys robotai sau žaidžiasi ir kariauja toliau.
Prie krioklio (By the falls, 1970)
Keistas apsakymėlis. Apie didžiausią pasaulyje krioklį ir žurnalistą, kuris atvyko jį apžiūrėti, o taip pat ir pasikalbėti su prie krioklio gyvenančiu žmogumi. Autorius numeta keletą užuominų, jog antai ten virš krioklio yra kitas pasaulis.. ir ten esti nelabai gerai..
Iš fanatizmo arba už atlyginimą

Neįdomiausias apsakymas iš visų išvardintų. Samdomas žudikas nužudo kažką, ir jį pradeda medžioti super puper robotas. Aišku, viso ko vinis yra pabaiga, bet ir ji nebuvo tokia jau vau.

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Japoniški kryžiažodžiai

Cinamon kinas vs. Forum Cinemas

Viaplay - oro pardavimas