Eizenhauerio matrica

Įraše svarbumą ir skubumą apkeičiau vietomis,
bet esmė ta pati :D
Apie šią matricą susiduriu jau ne pirmą kartą, tačiau tik perklausius Boriso Litvako seminarą apskritai sužinojau, kaip ši lentelė vadinasi ir kas slepiasi už kiekvieno šio langelio. Jei jums neteko su šia lentele susidurti, reiškia – niekada nesidomėjote efektyviu laiko planavimu, nes iš esmės ši lentelė yra visko ABC, ir apie ją yra kalbama kiekvienoje save gerbiančioje saviugdos knygoje.
Tam, kad ši lentelė „veiktų“, sudarykite sąrašą visko, ką jums reikia atlikti: eiti į darbą, pažiūrėti filmą, susitikti su draugais, įlįsti į dušą, išvesti šunį, pavalgyt, pasportuot, paskaityt knygą, išnešt šiukšles ir t.t. ir t.t. Žodžiu, viską viską. Net ir tai, ką norėtumėte atlikti, bet nedarote.
Kai jau pasiruošėte sąrašą, nusibraižykite 2x2 lentelę. Viršuje užrašykite – svarbu, nesvarbu, kairėje pusėje – skubu, neskubu. Dabar visus tuos veiksmus, kuriuos užfiksavote, sudėliokite į gautą lentelę.
Ir kas jums gavosi? Svarbūs ir skubūs reikalai, svarbūs ir neskubūs, nesvarbūs skubūs, bei nesvarbūs ir neskubūs. Dar palaukit. Nemuškit savęs į kaktą, ir neskubėkite darytis išvadų. Peržiūrėkit visus savo veiksmus ir juos apmąstykit.
Ką čia bepridursi, dalykai, kurie atsidūrė skiltyje „neskubūs ir nesvarbūs“ iš viso turėtų palikti mūsų gyvenimą :D Bet ką jau čia slėpsi, dažniausiai tai būna malonūs dalykai – žaidimai, filmų vėpsojimas, nieko neveikimas, fb skrolinimas ir t.t. Ši veikla žudo laiką ir nieko produktyvaus nesukuria. Nebent esi koks nors filmų gurmanas ar užkietėjęs geimeris, nes tokiu atveju šitie dalykai nebūtų priskirti prie nesvarbių dalykų :) Ši lentelė puikiai padeda išsidėlioti prioritetus :D Kas bjauriausia, jog ši nesvarbi ir neskubi veikla atima tikrai daug laiko.
Nepaisant visko, lengviausia atlikti yra skubius ir svarbius reikalus, nes į juos įeina tokie dalykai kaip darbas, mokslai, asmens higiena, šuns vedžiojimas. T.y. tokia veikla, kur nekyla klausimas daryti ar nedaryti. Tiesiog darai ir viskas. Tačiau su šiuo langeliu kyla didelis pavojus, kai į šią kategoriją patenka tokie dalykai, kurie iš tikrųjų nėra nei tokie svarbūs, nei tokie skubūs. Tai sukelia neigiamas pasekmes savijautai – nuolatinį stresą. Čia panašiai, kai būna mamos vos ne sprogsta, kai liepia savo vaikams nueit į parduotuvę, išmest šiukšles ar nuimti skalbinius, o atžalos pasako "tuoj" ir imasi vykdyti užduotį geriausiu atveju už 10-15 minučių. Vaikams ši veikla atsiduria langelyje su nesvarbia ir neskubia veikla, na, geriausiu atveju jei ir svarbia, bet tikrai ne skubia :D O mamoms tai yra pirmo būtinumo veikla :D Štai ir visa paslaptis..
Ties langeliu svarbu, bet neskubu yra visos mūsų ambicijos. Mes norime daug ką nuveikti, ir gal net mums tai patinka, bet įvairūs stabdžiai, gyvenantys mūsų galvose, mums trukdo padaryti tai, ką reikia. Pvz., kai reikia parašyti baigiamąjį darbą, ir dar turi jūrą laiko. Ir mintyse gyvena ta mintis, kad reikėtų padaryti, reikėtų padaryti, bet imiesi šio darbo tik tada, kai jis perbėga į langelį skubu ir svarbu, nes jau nebelieka laiko :D Kitas įdomus dalykas, visi lyderiai susikoncentruoja būtent ties šiuo langeliu, kadangi jiems reikia analizuoti veiklą, matyti viską perspektyvoje. Todėl dažnai būna taip, jog pavaldiniai nesusišneka su vadovais, kadangi pavaldiniai dirba čia ir dabar – skubu ir svarbu -, o vadovas rūpinasi tolimesne perspektyva, kad problema būtų išspręsta iš pagrindų, o ne gaištų savo laiką dėl elementaraus proceso, kur pasitaiko nesąmonių. Taip sakant, vadovas deda pastangas į perspektyvą, kuri panaikins iškilusias problemas iš esmės, nei terliosis su konkrečiu jos atveju, nes tai jau yra pavaldinių darbas.

Taip kad, jei norite kažką pakeisti savo gyvenime, turite koncentruotis būtent į tą langelį neskubu, bet svarbu :) O šiaip kalbant apie patį Borisą Litvaką, toks, charizmatiškas vyriškis, tai man jo seminaras taip patiko, kad net užsimaniau jį išversti. Tikrai tikiu, jog kiekvienas ras sau kažką naudingo :)

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Наболевшие мысли...

Japoniški kryžiažodžiai

Cinamon kinas vs. Forum Cinemas